Чрез реализацията на Стратегическата научноизследователска и иновационна програма за развитие се подкрепят научни изследвания във всички 7 области на висшето образование, развивани в Русенски университет, с акцент върху тези, чиито научни изследвания и публикационна активност оформят профила на Русенски университет в международен план, както и тези, за които подкрепата създава предпоставка за интердисциплинарни изследвания с потенциал да достигнат високи научни резултати.
Формирани са общо 7 научни групи в три интегрирани направления, които да работят по реализиране на Стратегическата програма.
Изследване и разработване на ИКТ базирани решения за дигитална трансформация и сигурност на процеси и системи
-
НГ 3.1.1. Дигитални системи и технологии за устойчиво интелигентно замеделие (Smart Agriculture)
Тематика: Провеждане на фундаментални и приложни научни изследвания за създаване на модели на кибер-физични системи (технологии) за мониторинг и управление на процеси и системи (обекти) в интелигентното земеделие и за редуциране на негативни въздействия на конвенционалната и иновативна земеделска техника върху еко системите и техните ресурси. Изследване на приложимостта и надеждността на метод за определяне електромагнитната проводимост на почвата и др.
-
НГ 3.1.3. Интелигентни киберфизични системи и технологии за генериране и визуализация на пространствени обекти и процеси
Тематика: Провеждане на научни изследвания в областите на 3D технологиите, безпилотните летателни апарати, роботизираните системи, компютърното зрение, невронните мрежи, изкуствения интелект, киберфизичните системи, методите за математически анализ и за моделиране на процесите по генериране на двумерни изображения и многомерни модели; Анализиране и подобряване на съществуващите и създаване на нови методи за дигитализация на обекти и процеси и прилагане на получените резултати в различни предметни области; Създаване на нови методи и подходи за съхранение и обработка на визуална информация и за разпространение на тази информация чрез технологиите за виртуална, добавена и смесена реалност; Разработване на подходи за откриване на обекти и определяне на техните характеристики на базата на мултисензорни данни и чрез обединяване на резултатите от анализа на визуални изображения, спектрофотометрични и хиперспектрални характеристики и данни; Изследване и анализ на алгоритмите и методите за обработка на данни в киберфизичните системи, изследване на звукови, жестови, мирисови и вкусови модалности и техните особености и анализиране, изучаване и моделиране на човеко-машинните взаимодействия.
- НГ 3.2.1. Интегрирани интелигентни управленски системи за сигурност
Тематика: Дейността ще бъде фокусирана върху анализа и разработването на интелигентни изследователски инструменти за моделиране на поведението на населението и службите за реакция при възникване на предизвикани от човешка дейност или природни фактори заплахи, които застрашават живота, имуществото или околната среда и изискват значителна и координирана реакция. Програмата се фокусира върху изследване възможностите за разработването на интелигентни ИКТ – базирани решения и аналитични инструменти за управление на риска при извънредни ситуации и върху разработването на сценарии за превенция от настъпване на природни и предизвикани от човешка дейност бедствия.
Изследване на системи, обекти, процеси, явление, технологии и новации за справедливо и устойчиво зелено общество
-
НГ 3.1.5. Цифрови енергийни системи 4.0
Тематика: Основната цел на научната група е насочена към разработване на методология за оптимизиране работата на хибридни системи (ХС) от ВЕИ в комунално-битовия сектор. Тази цел се разглежда в достатъчно широк спектър, който включва: оптимизация на енергийни процеси при различни конфигурации на системата (инвертори, микроинвертори и др.); влияние на експлоатационните условия (запрашеност, засенчвания и др.) и режими на работа върху енергийната ефективност на генериращите източници; оптимизация режимите на работа на устройства за запасяване на енергия, отчитайки товаровите графици, географското разположение, инсталирани мощности, обмен на енергия и др.; оценка на екологическото въздействие на системите в комунално-битовия сектор; приложение на Интернет на Нещата (IoT) в енергийните системи; организация, съхранение и анализ на големи данни в цифровите енергийни системи.
-
НГ 3.1.6. Математическо моделиране, иновативни бизнес модели и социални иновации
Тематика: Изследване и разработване на нови, ефективни числени методи и алгоритми за решаване на прави и обратни задачи от биоматематиката, финансовото инженерство, екологията. Изследване на математически модели в динамика на популациите и в невробиологията, моделни задачи за разпространение на нашественически видове в популационната биология, математически модели на невронни динамики при различно синаптично свързване. Ще се изследват различни режими за параметрите при възбуждащи и потискащи синапси. Предвижда се да бъдат изследвани и моделирани природни и антропогенни явления и да бъдат предложени интердисциплинарни решения. Обхватът включва и статистически анализ и приноси в съществуващите методи и практики за моделиране, анализ и симулация на данни и процеси от практиката. В програмата на научната група влиза и: разработване на иновативни и адаптиране на нови бизнес модели за Utility сектора чрез използването на нови и/или бързо навлизащи технологии; изследване, анализ и оценка на потенциала за трансформиране на традиционни процеси и функции в бизнес и публичния сектор за въвеждане на социални иновации; изследване на възможностите за трансфер на социални иновации от третичния сектор към други сектори на икономиката; разработване, тестване и верификация в симулационна среда на нови концептуални модели за предоставяне на социална подкрепа с фокус върху индивидуални потребности на конкретна целева група; разработване, изследване на ефектите, съвместимостта и апробиране на асистивни модели и методики за добро управление на публични политики в избрани пилотни обекти на местно и регионално ниво в кризисни контексти за вземане на решения с висока степен на социална значимост; изследване потенциала за хибридизация и дигитална трансформация на традиционни управленски модели и процеси за генериране на иновативни управленски структури и методи за управление на качеството, ресусна ефективност и компетентностна адаптация на човешките ресурси.
Фундаментални и научно-приложни изследвания в мехатроника и нови технологии
-
НГ 3.1.2. Устойчива транспортна мобилност
Тематика: Научните изследвания са насочени към формулиране на теоретични и научно-приложни тези за възможни трансформации и интеграции на традиционни, хибридни и алтернативни решения за постигане на значим екологичен и енергоефективен ефект при развитието на съществуващите транспортни системи. Специфичен фокус е връзката между въвеждането на алтернативни енергийни източници в транспорта и повишаване на надеждността и безопасността на системите, включително и социалните проекции на декарбонизацията. Съществен принос на научната група е планиран в разработването на концептуални модели и методики за интелигентно управление на транспортните системи, функциониращи в различни специфични и динамично променящи се среди.
-
НГ 3.1.4. Цифрови, послойни, енергийно асистирани иновативни технологии и модели
Тематика: Програмата ще развива: (1) комплекс от иновационни технологии и средства за проектиране, изследване и внедряване на цифрови екологично чисти технологични системи и модели; (2) съвременни материали, съответстващи на разработвания комплекс от технологии, притежаващи специфични инженерни характеристики. Предвижда се синергично разработване на иновативните материали и технологии, което да способства за реализирането на бързи и ефективни цикли на внедряване на мехатронни системи, индустриални и машиностроителни технологии, както и създаване и развитие на виртуална архитектура за симулационни изследвания в областта на режещите инструменти, изследвания и оценка на концептуални и реални модели и процеси за инженерни обекти и системи във виртуална и добавена реалност; изследване и/или адаптиране на нови и съществуващи технологични асистивни решения за индустриални процеси, базирани на интелигентни компютърни системи интегрирани в човеко-машинен интерфейс;