Катедрата е създадена през 1978 година и започва да обучава студенти в специалност "Автомобилен транспорт, трактори и кари" с две специализации "Организация и безопасност на движението и автомобилните превози" и "Техническо поддържане на автомобили". По-късно при разкриване на специалността "Технология и организация на транспорта", катедрата обучава студенти от направлението "Технология и организация". През 1999 г се разкрива специалност "Технология и управление на транспорта" и през 2003 г. се дипломират студентите от първия випуск на специалността, които се обучават по учебен план за образователно-квалификационна степен "бакалавър". Те придобиват професионална квалификация "инженер по транспорта". Същата година са приети първите кандидати за обучение в специалността "Технология и управление на транспорта" по учебен план и програми за образователно квалификационна степен "магистър", които придобиват професионална квалификация "магистър-инженер". През учебната 2011/2012 г. в университета се разкрива нова специалност "Експлоатация на флота и пристанищата", за която отговаря катедра Транспорт. През 2013/2014 г. поради проявен интерес от страна на работодатели, които работят в областта на водния транспорт е разкрита специалност "Технологии и логистика на водните превози". Катедрата обучава и докторанти в научната специалност "Управление и организация на автомобилния транспорт".
Повече от 2500 са дипломираните инженери, получили висше образование в катедра "Транспорт" на Транспортния факултет. Около 250 инженери и специалисти са повишавали квалификацията си в дългосрочни и кратки курсове организирани и ръководени от преподавателите в катедрата при отлично сътрудничество с Министерството на вътрешните работи – отдел КАТ, Националната комисия по безопасността на движението, Министерството на образованието и науката и други ведомства. Възпитаница на катедра "Транспорт" работят в Етиопия, Йордания, Йемен, Лаос, Никарагуа, Сирия, Непал, Украйна, Молдова, Турция и Канада.
Ръководители на катедрата са били: доц. Звездо Костов, проф. Димитър Симеонов, гл. ас. Живко Гелков, проф. Велизара Пенчева, доц. Митко Маринов, доц. Асен Асенов и доц. Димитър Грозев (от 12. 2023 до сега).
Учебните лаборатории на катедрата са обзаведени с модерни технически средства, съоръжения и компютърна техника, които дават възможност на студентите да работят в условия, близки както до реалните транспортни процеси и транспортни средства, така и до управлението и безопасността на движението. В катедрата има изградени учебни лаборатории по:
- Диагностика на автомобили;
- Техническа експлоатация на автомобили;
- Транспортни технологии, превози и логистика;
- Транспортни системи и иновации;
- Организация и управление на движението;
- Мобилна лаборатория за изследване на безопасността и ефективността на автомобилното движение;
- Комуникационна и осигурителна техника;
- Безопасност на движението.
Научно-изследователската дейност на катедрата се извършва в съвременни лаборатории в следните области:
- Оптимизация на превозите на пътници и товари;
- Логистика и моделиране на процесите в транспорта;
- Диагностика и техническо обслужване на транспортната техника;
- Организация и управление на сервизната дейност в транспорта;
- Организация, безопасност и управление на движението на транспорта;
- Интелигентни системи в транспорта.
Изградените научно-изследователски лаборатории по: Енергийна ефективност в транспорта с ръководител проф. Велизара Пенчева, Управление на автомобилното движение доц. Митко Маринов, Транспортни системи с ръководител доц. Асен Асенов, Безопасност на движението с ръководител доц. Даниел Любенов и Сервизна дейност в транспорта с ръководители доц. Н. Колев и гл.ас. д-р Михаил Милчев разработват редица проекти и обслужват транспортната дейност в региона, развивайки изследователска и иновационна дейност.
По-съществени научни и научно-приложни разработки на катедрата са: схема за организация на пътническия транспорт в гр. Русе и гр. Разград; технология за превозване на хляб и хлебни изделия в гр. Русе; проекти на полигони за обучение на водачи на автомобили; методика за обучение на водачи на МПС в критични ситуации; симулатор за обучение на водачи на автомобили с дигитален и аналогов тахограф; мобилна система за регистриране на данни от електромобил в експлоатация; над 700 експертизи на пътнотранспортни произшествия; разработени и произведени транспортни контролери и детектори; технология и съоръжения за анодиране на алуминиево-силициеви сплави за бутала; технология за фосфатиране и оксидиране на бутала на бутала и др.
Студентите имат възможност активно да участват в научноизследователската дейност, извършвана от академичния състав на катедрата и така да придобият допълнителни знания и умения в конкретни области. Студентската научноизследователска лаборатория по „Устойчив транспорт" участва в изследвания и разработва редица въпроси, свързани с транспорта и ограничаване на негативното му влияние върху околната среда и човека. Над 20 публикации имат студентите в студентски научни сесии и получени много отличия.
Преподавателите от катедрата участват активно в редица международни образователни и изследователски програми. В рамките на тези програми за мобилност студентите могат да се обучават в различни водещи университети на Франция, Австрия, Гърция, Швеция, Словения и др.
Преподавателите от катедра "Транспорт" са публикували повече от 800 статии и доклади и над 20 учебници и учебни помагала. Участвали са в научни конференции освен в страната и в Русия, Сърбия, Полша, Македония, Румъния, Великобритания, Гърция, Турция, Испания, Словения, Словакия, Хърватия, Украйна, Австрия, Италия и др.
Проф. Д. Симеонов и доц. М. Маринов са членове на борда на редакцията на списание Transport Reviews, издавано в Англия.
Проф. В. Пенчева бше Заместник ректор по развитие, координация и продължаващо обучение и Директор на многофункционалната дирекция по Координация, развитие и продължаващо образование на Русенския университет от 2008 до 2015г. От 2016 е ректор на Русенския университет. Участва също в редколегията на сп. „Annals of the Faculty of Engineering Hunedora", Timisoara, Romania.
Със своята учебна, научна и внедрителска работа колективът на катедра "Транспорт" е популярен в страната и чужбина и винаги се е стремял към сътрудничество с университети, с министерства, ведомства и организации. Традиционно добри са отношенията на катедрата с Техническия университет – София и Варна, ВТУ "Тодор Каблешков" София, Бургаския свободен университет, Техническия колеж Ямбол и др. Установено е тясно сътрудничество и е провеждана съвместна работа с Института по транспорт към Университета в Лийдс (Великобритания), Московския пътно - автомобилен институт, Политехниката в Радом (Полша), Университета в гр. Питещ (Румъния), Техническия университет и Висшето училище за техника и стопанство – Берлин (Германия).
Различни проекти и програми са изпълнявани в тясно сътрудничество с Министерството на транспорта и съобщенията, Министерството на образованието и науката, Министерството на земеделието и горите, Министерството на вътрешните работи – отдел КАТ, АЕБТРИ, ИА "Автомобилна администрация" и "Морска администрация" и други национални и местни ведомства и организации.
В момента вниманието на катедрата е ангажирано със създаване на философия за изграждането на град Русе като логистичен център, чрез нейното участие в дейностите по изграждане на Дунавската стратегия.
В заключение може да се отбележи, че цялостната работа на катедра "Транспорт" при Русенския университет "Ангел Кънчев" е насочена към създаването на специалисти, които да могат да решават транспортните проблеми на модерното общество, специалисти подготвени не за днешния, а за утрешния ден. Подготовката на специалисти за работа в Единния европейски транспортен пазар е философията и съдържанието на дейността на катедрата "Транспорт". Извършваната научно-изследователска и експертна дейност извеждат катедрата на високи позиции в научно-изследователското пространство на страната.
Състав на катедрата през 2005 г.
Състав на катедрата през 2005 г. заедно с докторантите
Катедрата има
акредитация за обучение на докторанти в научната специалност 02.14.07
"Управление и организация на автомобилния транспорт". През 2005 г. са
подготвяни 5 редовни докторанти.
Личности, работили в катедрата
Преподаватели
ТВОРЧЕСКА БИОГРАФИЯ на гл.ас. инж. Живко Гелков gelkov@uni-ruse.bg 7017 Русе, ул. Студентска 8 тел. 082 888 609 |
11.03.1948 г. | роден в с. Селановци, обл. Враца |
1967 г. | завършва Техникум по речно корабостроене и корабоплаване, гр. Русе |
1969-1970 г. | работи като конструктор в МЗ "Изгрев", гр. Оряхово |
1975 г. | завършва ВИММЕСС, специалност “МСС” гр. Русе |
1975-1976 г. | работи като главен инженер в АПК, гр. Оряхово |
1976 г. | избран за асистент по "Организация и безопасност на движението" в катедра "Автомобилен транспорт, трактори и кари" на РУ "А. Кънчев" |
1979-1980 г. | специализация в МАДИ, Москва |
1986 г. | избран за главен асистент в катедра "Транспорт" |
1992-1994 г. 1976- 2011г. | ръководител катедра "Транспорт" преподавател в катедра "Транспорт" |
Ръководител и изпълнител на договори с научно-изследователски и приложен характер.
Автор и съавтор на над 40 статии и доклади, книги, монографии, учебници и учебни пособия.
Съдебен експерт към следствени служби и съдилища в страната.
Учебни дисциплини: Безопасност на движението, Организация и управление на движението на транспорта, Реконструкция и изследване на пътно-транспортни произшествия, Организация и безопасност на движението.
Научни интереси в областта на: Безопасност на пътното движение, организация и управление на пътното движение.
ТВОРЧЕСКА БИОГРАФИЯ на проф. д-р Димитър Симеонов 1938-2016 | |
07.02.1938 г. | роден в с. Ряхово, обл. Русенска; |
1957 г. | завършва Техникум по механотехника гр. Русе; |
1962 г. | завършва ВИММЕС гр. Русе; |
1963 г. | избран за асистент по "Висша математика" в катедра "Математика" на РУ "А. Кънчев"; |
1970 г. | защитава докторска дисертация на тема " Перспективна система машини за комплексна механизация на селскостопанското производство " в МИИСП “В.П. Горячкин”, гр. Москва; |
1976 г. | избран за доцент по Експлоатация на машино-тракторния и автомобилния парк към катедра “Автомобили, трактори и кари”; |
1977-1979; 1989-1993г. | pъководител катедра "Автомобилен транспорт"; |
1979 – 1983г. | зам. ректор на ВИММЕСС (РУ “А. Кънчев”) по въпросите на кадровия и научния потенциал, следдипломна квалификация и международно сътрудничество; |
1990 г. | избран за професор към катедра "Автомобилен транспорт" по Експлоатация с тема на хабилитационния труд “Рационално използване на тракторите и автомобилите (Методи за изследване и резултати)”; |
1991 г. | декан на Факултета за чуждестранни студенти; |
1995 -2005г. | ръководител катедра "Транспорт"; |
1995 -1997г. | член на Специализирани научени съвет по "Механични технологии и транспорт" и "Земеделска и горска техника" |
1999 - 1963 -2005г
| председател на Научния Факултетен съвет на Автотранспортен факултет при РУ”А. Кънчев” преподавател в катедра "Транспорт"
|
Автор и съавтор на над 150 статии и доклада, над 20 книги, монографии, учебници и учебни пособия.
Носител на Награда на Община Русе за значими постижения в областта на науката, връчена му през 2000 година.
Учебни дисциплини: Теория на транспортните потоци и логистика; Взаимодействие на видовете транспорт; Моделиране и оптимизация на транспортните процеси; Международен транспорт; Технология и организация на транспорта; Пътнически транспорт.
Научни интереси в областта на: Транспортните системи и технологии, оптимизация в областта на транспорта, теорията на системите; логистика.
ТВОРЧЕСКА БИОГРАФИЯ на доц. инж. Александър Стоянов 1950-2014
| |
08.03.1950 г. | роден в гр. Русе |
1969 г. | завършва Техникум по електротехника, гр. Русе |
1975 г. | завършва ВИММЕСС, специалност “ДВГ” гр. Русе |
1976 г. | избран за асистент по "Техническа експлоатация" в катедра "Автомобилен транспорт, трактори и кари" на РУ "А. Кънчев" |
1991 г. | избран за главен асистент в катедра "Транспорт" |
2008 г. | получава диплома за "Доктор" за защитена докторска дисертация на тема "Изследване и усъвършенстване на метода за диагностика на дизеловата горивна уредба по амплитудно-фазовите параметри на горивоподаването" |
2010г.
1976 - 2014 г.
| придобито научно звание “Доцент”
преподавател в катедра "Транспорт"
|
Учебни дисциплини: Техническа експлоатация на транспорта, Ремонт и поддържане на транспортна техника, Сервиз на транспортна техника.
Научни интереси в областта на: диагностика, поддържане и експлоатационна надеждност на транспортна техника.
ТВОРЧЕСКА БИОГРАФИЯ на гл. ас. инж. Петко Тепавичаров |
30.11.1945 г. | роден в с. Караманово, обл. Русенска |
1964 г. | завършва Техникум по механотехника гр. Русе |
1965-1968 г. | редовен курсант във Висшето Народно Военноморско училище - гр. Варна, специалност "корабен механик" |
1968-1970 г. | работи като секционен майстор във фабрика "Фазан" гр. Русе |
1971-1975 г. | редовен студент във "ВИММЕСС" гр. Русе |
1975 г. | завършва редовно обучение във ВИММЕСС специалност "Двигатели с вътрешно горене" |
1975-1999 г. | редовен преподавател - асистент, старши асистент, главен асистент в РУ "А. Кънчев", гр. Русе, катедра "ДВГ". |
1999 - 2009г.
| гл.ас. и преподавател в катедра "Транспорт" при РУ "А. Кънчев" |
Автор и съавтор на над 30 статии и доклади публикувани в страната и чужбина и 3 учебни пособия.
Учебни дисциплини: Технология и организация на транспорта; Пътнически транспорт; Динамика и конструкции на ДВГ; Автотракторни двигатели; Вграждане на ДВГ в машини и съоръжения.
Научни интереси в областта на: техническо обслужване и диагностика на дизеловите двигатели, нови материали и технологии за производство на части за ДВГ, автоматични скоростни кутии - ремонт, диагностика, турбокомпресорни агрегати - ремонт, диагностика, нови конструкции ДВГ, алтернативни горива за ДВГ, автотехнически експертизи и експертни оценки.
Служители
ТВОРЧЕСКА БИОГРАФИЯ на инж. Тодор Петков Бойчев | |
10.05.1948 г. | роден в с. Долна Липница, обл. В. Търново; |
1967 г. | завършва Техникум по механотехника гр. Русе; специалност ДВГ |
1968 г. | отбива военна служба в НШЗО “Хр. Ботев” – гр. Плeвен |
1970 г. | механик в авиоотряд гр. Русе на ССА; |
1971 г. | приет за студент във факултет МТФ на ВИММЕСС – гр. Русе, специалност “Технология на металите и машиностроенето” |
1976 г. | завършва ВИММЕСС – гр. Русе |
1976÷1983 г. | работи като технолог и конструктор в МК “Дунарит” – гр. Русе |
1979÷1981 г. | следдипломна квалификация във ВМЕИ – гр. София, специалност “Дискретни производства”, специализация в Магдебург – Германия |
1983÷1986 г. | главен механик на УПЗ при РУ “Ангел Кънчев” |
1986-1993 г.
1993-2011 г.
| ръководител лаборатория в кат. “ССМ”
ръководител лаборатория в кат.“Транспорт”
|
Учредител и председател на КТ “Подкрепа” в РУ “Ангел Кънчев”
Докторанти
1. инж. Атанас Иванов Ташев. Tема: "Изследване на технико-икономическата ефективност на транспортния парк в АПК", научен р-л: проф. д-р инж. Д. Симеонов, шифър 02.14.07, защитил 1982. Работи в ТУ-София, Филиал в гр. Пловдив.
2. инж. Йордан Илиев Маринов. Tема: "Изграждане рационални маршрутни схеми на масовия пътнически транспорт", научен р-л: проф. д-р инж. Д. Симеонов, шифър 02.14.07,защитил 1985. Работил в Община Русе. Пенсионер.
3. инж. Николай Илиев Колев. Тема: "Изследване мощностните, икономичните и токсичните показатели на дизелов двигател с анодирани бутала", научен р-л: доц. д-р инж. Е. Маринов, доц. д-р инж. С. Стойков, шифър 02.01.42 - "ДВГ", защитил 1997. Работи в катедра "Транспорт" при РУ"А. Кънчев", гр. Русе.
4. инж. Митко Димитров Маринов. Tема: "Изследване управление на движението на кръстовище със светофари по разхода на гориво", научен р-л: проф. д-р инж. Д. Симеонов, шифър 02.14.07,защитил 2001. Работи в катедра "Транспорт" при РУ"А. Кънчев", гр. Русе.
5. инж. Велизара Иванова Пенчева. Тема: "Изследване и оптимизация превозите на товари в малки партиди", научен р-л: проф. д-р инж. Д. Симеонов, шифър 02.14.07, защитила 2001. Работи в катедра "Транспорт" при РУ"А. Кънчев", гр. Русе.
6. инж. Веселина Стоянова Евтимова. Тема: "Потокови процеси и транспортно обслужване на център за спешна медицинска помощ", научен р-л: проф. д-р инж. Д. Симеонов, шифър 02.14.07,защитила 2004. Работи в катедра "Математика" при РУ"А. Кънчев", гр. Русе, защитила 2007г.
7. инж. Николина Белчева Драгнева. Тема: "Оценка на елементите на системата за обществен транспорт при извършване на транспортни услуги", научен р-л: проф. д-р инж. Д. Симеонов, шифър 02.14.07, защитила 2004. Работи в БСУ, гр. Бургас.
8. инж. Вярка Тончева Ронкова. Тема: "Изследване влиянието на анодно покритие на бутала върху експлоатационните и екологичните показатели на дизелов двигател". шифър 02.01.42 научен ръководител: доц. д-р инж. Николай Колев, защитила 2007г.
9.инж. Елица Минева Русева. Тема: "Изследване елементите на транспортния процес в система за спешна медицинска помощ". шифър 02.14.07 научен ръководител: доц. д-р инж. Велизара Пенчева .Отчислена с право на защита 2007г.
10.инж. Ана Денчева Русева. Тема: "Пътникопотоци и обслужването им с таксиметрови превози" шифър 02.14.07 научен ръководител: доц. д-р инж. Велизара Пенчева. Отчислена с право на защита 2007г.
11. инж. Анелия Ангелова Петкова. Тема: "Изследване характеристиките на транспортния поток за предотвратяване възникването на пътно транспортни произшествия". шифър 02.14.07 научен ръководител: доц. д-р инж. Митко Маринов. Отчислена с право на защита 2008г.
12. инж. Пламена Господинова Иванова. Тема: "Изследване на скоростните режими на движение на маршрути на градския транспорт". шифър 02.14.07 научен ръководител: доц. д-р инж. Митко Маринов. Отчислена с право на защита 2008г.
13. инж. Пламена Валентинова Гагова. Тема: "Устойчиво развитие на транспортна фирма за международни автомобилни превози на товари", научен ръководител: доц. д-р инж. Велизара Пенчева. Отчислена с право на защита 2013г.
14. инж. Димитър Иванов Грозев. Тема: "Ефективност в системата за градски таксиметрови превози", научен ръководител доц. д-р инж. Велизара Пенчева, защитил 2014г.
15. инж. Тончо Гецов Балбузанов. Тема": "Изследване възможността за определяне на техническото състояние на дизеловата горивна" уредба, научен ръководител доц. д-р инж. Николай Колев и доц. д-р инж. Александър Стоянов, защитил 2015г.
16. инж. Михаил Парашкевов Милчев. Тема: "Изследване и подобряване експлоатационните показатели на надежността на автомобили", научен ръководител доц. д-р инж. Николай Колев и доц. д-р инж. Александър Стоянов, защитил 2015г.
17. инж. Свилен Атанасов Костадинов. Тема: "Изследване на маневрата изпреварване на автомобили", научен ръководител доц. д-р инж. Митко Маринов, защитил 2015г.
18. инж. Иван Христов Белоев. Тема:
"Разработване и изследване на модулна система за комбинирано
енергоснабяване и мониторинг на вредни емисии на автомобилния
транспорт", научен ръководител проф. д-р инж. Велизара Пенчева, доц. д-р инж. Борис Евстатиев, защитил 2015г.
19. инж. Вълко Тодоров Станев. Тема: "Изследване безопасността на железопътните прелези в участъка
Пловдив – Карлово", научен ръководител проф. д-р инж. Д. Симеонов, доц. д-р инж. Митко Маринов, защитил 2016г..
19. инж. Павел Йорданов Стоянов. Тема: "Изследване ефективността на градски пътнически транспорт в условията на средно голям град", научен ръководител доц. д-р инж. Митко Маринов, защитил 2016г..
20. инж. Джемал Ерол Топчу. Тема" Оптимизиране на доставката на товарите в съвременния град" научен ръководител проф. д-р инж. Велизара Пенчева, защитил 2017г..
21. инж. Деница Илиева Митева. Тема" Комплексна оценка на нивото на качеството на транспортната услуга при таксиметровите превози"научни ръководители проф. д-р инж. Велизара Пенчева.доц, д-р инж. Асен Асенов, защитила 2017г.
22. инж. Камен Жеков Иванов. Тема: "Оценка влиянието на риска върху работата на контейнерен терминал", научен ръководител доц. д-р инж. Асен Асенов.
23. инж. Ивелин Венциславов Занев. Тема: "Изследване организацията на интермодалните превози с отчитане влиянието на навигационните характеристики на река Дунав", научен ръководител проф. д-р инж. Велизара Пенчева. Отчислен с право на защита 2018г.