Основната цел на обучението в магистърската програма е да подготви специалисти с образователно-квалификационни параметри, които им дават възможност за пълноценна реализация във възпитателна и образователна дейност в детската градина и началното училище.
Педагого-психологическата и методическата подготовка на бъдещите детски и начални учители е насочена към овладяването на:
- Психолого-педагогическите дисциплини, разкриващи особеностите на когнитивното, емоционалното и физическото развитие на децата в предучилищна възраст и на учениците в начална училищна възраст;
- Основите на съвременните образователни технологии за работа в детската градина и в началния етап на образование;
- Особеностите и изискванията на европейските програми и модели за предучилищно и начално образование.
В структурно отношение магистърската програма включва задължителни и избираеми дисциплини.
Задължителните учебни дисциплини гарантират придобиването на фундаментална общотеоретична и специализираща подготовка. Това се постига чрез овладяването на знания от различни научни области и на знания с интегративен и интердисциплинарен характер.
Избираемите учебни дисциплини се въвеждат от ІІ семестър и осигуряват разширяване и надграждане на общотеоретичната и специализиращата подготовка по специалността. Чрез тях се допълват и конкретизират знанията и компетентностите, придобити по задължителните учебни предмети.
Формата на обучение е задочна и продължава пет семестъра. Завършилите програмата придобиват професионална квалификация педагог-детски и начален учител.
За програмата могат да кандидатстват притежаващите висше образование по всички специалности от различните области на висшето образование.